„Neda nem halt meg hiába…. Sem az ő, sem más halála nem volt elvesztegetett. Meg fogják változtatni Iránt. … Hosszú küzdelem áll még előttünk, de ez a vég kezdete.” – Rudi Bakhtiar, az emberi jogok egy szószólója.
2009. június 20.: egy orvlövész szíven lőtt egy fiatal nőt, Neda Agha-Soltant, aki az iráni főváros, Teherán egy félreeső utcájában elvérzett. Alig telt el néhány óra, és az utolsó pillanatairól készült videofelvételek bejárták a világot. Halála az iráni elnökválasztás elleni tömeges tiltakozásra irányította a világ figyelmét, ő maga az iráni forradalom jelképévé vált világszerte, a Times Magazin pedig 2009-ben az év emberének választotta. Az HBO is megemlékezik Nedáról saját gyártású dokumentumfilmjében, amely augusztus 5-én debütál a mozicsatorna hazai műsorán Nedának címmel.
A Nedának egy időszerű, tragikus hangulatú dokumentumfilm. Halálának egy éves évfordulója után nem sokkal az HBO emléket állít Neda Agha-Soltannak, annak a 26 éves teheráni egyetemista lánynak, aki a 2009-es iráni elnökválasztást követő zavargásoknak esett áldozatul. A többi, ismeretlen áldozattal ellentétben Neda azonnal a küzdelmek nemzetközi szimbólumává vált: ebben a korban, amikor a mobiltelefonok és a közösségi portálok mindenütt jelen vannak, néhány órával a halála után Teheránban és világszerte több száz városban tiltakozó tömegek tartották a magasba a Neda véres arcáról mobiltelefonnal készített fotókat. Az HBO-dokumentumfilm, amelynek készítői kivételesen bebocsátást nyertek a lány Iránban élő családjához, alaposan utánajár, valójában ki is volt Neda és miért is harcolt; történetén keresztül bemutatja az irániak demokratikus szabadságjogokért folytatott küzdelmeit.
A dokumentumfilmről:
Neda családja és egy fiatal, Iránban titokban dolgozó újságíró, Saeed Kamali Dehghan kivételes bátorságának köszönhetően ez az elgondolkodtató dokumentumfilm ismét életre kelti Nedát. A filmesek ugyanis egyedülálló módon az események közelébe jutottak olyan időkben, amikor a külföldi médiának gyakran nem adtak belépési engedélyt, illetve maguk az irániak is letartóztatást és hosszú börtönbüntetést kockáztattak azzal, ha hivatalos engedély nélkül filmeznek. A filmkészítők Iránba utaztak, hogy Neda családjának tagjait lefilmezzék, és interjúkat készítsenek másokkal is, akik ismerték a lányt, vagy közelről látták a tavaly júniusi és júliusi eseményeket.
Bemutatják a lány családjának és barátainak meghitt visszaemlékezéseit, a Nedáról készült videofelvételeket, Neda naplóját és magánleveleit, sőt még azokat a betiltott könyveket is, amelyeket a lány halála idején olvasott. A meginterjúvoltak között található Neda apja, Ali, anyja, Hajar, lánytestvére, Hoda, s fiútestvére, Mohammed; valamint az orvos Dr. Arash Hejazi, aki Nedával volt, amikor meghalt; Maziar Bahari, a Newsweek tudósítója; Reza Deghati iráni fényképész; Andreas Moser, az emberi jogi ügyvéd; Austin Heap számítógépes szakember; Victoria Grant, a YouTube kommunikációs és eljárás-szabályozási vezetője; Roya és Ladan Boroumand, iráni emberi jogi aktivisták; Azar Nafisi, a „A Lolitát olvastuk Teheránban” című könyv szerzője; a külügyminisztériumi hivatalnok, Jared Cohen, valamint Ali Ansari professzor és még sokan mások.
A Nedának című dokumentumfilm narrátora Shohreh Aghdashloo, aki elnyerte a Legjobb női mellékszereplőnek járó Emmy-díjat az HBO A Szaddám-klán című saját gyártású minisorozatában megformált szerepéért, valamint Legjobb női mellékszereplőként Oscar-jelölt volt a Ház a ködben című filmben nyújtott alakításáért.
Az alkotóról:
A Nedának című dokumentumfilm rendezője a BAFTA-díjas rendező, Antony Thomas, akinek HBO-s munkái között található többek között: a Middle Sexes: Redefining He and She (2005), a Celibacy (2004), az A Question of Miracles (2001), a Body Doubles: The Twin Experience (1997), a To Love or Kill: Man vs. Animal (1996), a By Satan Possessed: The Search for the Devil (1993) és a Never Say Die: The Pursuit of Eternal Youth (1992).
Antony Thomas a Kém Rt. - Kémek, hazugságok, alibik című film rendezője és forgatókönyvírója is volt, illetve a Sztálin utolsó tisztogatása című izraeli dokumentumfilmben narrátorként szerepelt.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése